EGZAMIN NA MOTO PRAWO JAZDY

Posted on Posted in Motostory

EGZAMIN NA MOTO PRAWO JAZDY

EGZAMIN NA MOTO PRAWO JAZDY Robić Prawo Jazdy na motocykl, czy też nie?

Dobre pytanie, zwłaszcza teraz, kiedy dostaliśmy od rządzących prezent w postaci dyspensy w uprawnieniach dla jednośladów.

Wygląda to tak, że każdy kierowca posiadający uprawnienia na kategorię "B" Prawa Jazdy minimum przez 3 lata, może legalnie zasiadać za sterami motocykla o pojemności do 125 ccm.

Trudno zrozumieć zasadność tego przepisu, skoro jazda motocyklem skrajnie różni się od jazdy samochodem.

I skutkować może jeszcze większą ilością wypadków z udziałem motocyklistów.

Każdy kto jeździ jednośladem i choć raz zaliczył szlif potwierdzi, że motocykle błędów nie wybaczają.

Więc jeśli rozpoczynać tę przygodę to z "głową" i wyobraźnią.

Każdy szanujący się Motocyklista powinien posiadać uprawnienia do kierowania swoim pojazdem.

Jeżeli coś robić z pasją, to od początku do końca.

Argumentem za tym przemawiającym powinien być fakt, iż w razie jakiejkolwiek kolizji, oprócz mandatu za brak uprawnień zostaniemy obciążeni wszelkimi konsekwencjami z nią związanymi. Nawet, jeśli nie doszło do niej z naszej winy. 

Zwłaszcza ubezpieczyciel wraz z poszkodowanymi upomni się o wszelkie koszty wypłaconych odszkodowań. I tu kwoty w niektórych przypadkach mogą iść nawet w dziesiątki tysięcy złotych.

Wobec kwoty ok 1500 zł za kurs, ryzyko jest zbyt duże.

W 2010 roku postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami i napisałem instrukcję zdawania Egzaminu na Prawo Jazdy dla Motocyklistów. Ufam, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, mimo, że minęło już 6 lat i pewne przepisy uległy zmianie.

Plac Manewrowy

 Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu
Po losowaniu dwóch zestawów trzecim obowiązkowym jest inspekcja łańcucha

 1. Podchodzimy do motocykla z lewej strony
 2. Stan oświetlenia należy sprawdzić przy przekręconej stacyjce i tak z przodu mamy światła pozycyjne przednie, tylne i podświetlenie tablicy rejestracyjnej.
 3. Następnie światła mijania wyłącznie z przodu, przełączamy na drogowe.

Uwaga!!! W motocyklu z okrągłą lampą światła pozycyjne włączają się po przekręceniu stacyjki, a światła mijania i drogowe (długie) po włączeniu silnika.

 1. Dalej sprawdzamy kierunkowskazy przedni prawy-lewy oraz tylnie prawy i lewy.
 2. Sprawdzenie światło stopu z użyciem dźwigienki hamulca ręcznego - światło stopu przy użyciu dźwigienki hamulca nożnego. Sprawdzenie może odbywać się z pomocą egzaminatora.
 3. Sprawdzenie działania sygnału dźwiękowego
 1. Sprawdzenie poziomu oleju. Poziom oleju sprawdzamy na zimnym silniku a motocykl powinien stać pionowo względem jezdni.

Poziom oleju sprawdzamy poprzez okienko inspekcyjne w dolnej części silnika/

Oleju powinno być pomiędzy minimum a max. Trzy funkcje oleju: czyści-chłodzi-smaruje. Uzupełnienie oleju dokonujemy używając tego samego rodzaju i typu – gdy nie mamy pewności jaki olej został użyty to należy sprawdzić rodzaj oleju w książeczce serwisowej.

 1. Sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego – prawidłowe sprawdzenie poziomu płynu powinno odbyć się poprzez ustawienie motocykla pionowo względem jezdni.

Poziom płynu powinien być pomiędzy min. a max.

Gdy stwierdzimy niski poziom płynu hamulcowego to należy sprawdzić stan klocków hamulcowych jeśli są w porządku – to uzupełnienie płynu pozostawiamy serwisowi.

 1. Stan amortyzatorów sprawdzamy przy wciśniętym hamulcu ręcznym dalej sprawdzamy czy na amortyzatorach nie ma śladów oleju oraz czy są ona szczelne.
 2. Stan ogumienia przednia opona – bieżnik 1,6 mm tylnia- bieżnik 2mm
 3. Inspekcja łańcucha – powinien być nasmarowany wolny od rdzy i odpowiednio naciągnięty Prawidłowy naciąg łańcucha podany jest w książce serwisowej pojazdu.

Jeżeli łańcuch nie odstaje od pionowej osi zębatki, to znaczy że nie jest za luźny, jeżeli daje się ugiąć przykładając palec po środku łańcucha o zakres podany w książce serwisowej pojazdu to znaczy, że nie jest za sztywny może to być od 2 do 6 cm w zależności od modelu pojazdu.

 1. Przepchanie motocykla na odległość 5 metrów przy wyłączonym silniku – podchodzimy do motocykla z lewej strony, zdejmujemy motocykl z podnóżka przeprowadzamy na wskazaną odległość – zatrzymanie pojazdu (bez przechyłów)-postawienie na podnóżku.
 2. Przygotowanie się do jazdy

Zakładamy kask zapinamy w taki sposób żeby zmieściły się dwa palce pod brodą. Zajmujemy wygodną pozycję (blisko baku), składamy nóżkę, następnie

Ustawiamy lusterka (max. prawy i lewy obszar),

Inspekcja główki kierownicy, skręcamy max w lewo i max w prawo czy się nie blokuje

Sprawdzamy hamulce przedni i tylny

Sprawdzamy czy światła działają przez przyłożenie ręki do reflektora z przodu

Po sygnale do jazdy

Uwaga!!!

Wrzucamy bieg następnie trzymając wciśnięty hamulce nożny odwracamy się przez prawe, następnie lewe ramię, czy możemy włączyć się do ruchu.

Zadania na placu manewrowym.

 1. Slalom między 5 pachołkami należy wykonać na 1, ale lepiej na 2 biegu odwracając głowę przy każdym pachołku !!! podczas wykonywania tego manewru nie można się podpierać!!!
 2. Po objechaniu 5 pachołka rozpoczyna się 8, którą wykonujemy 5 razy pamiętając o skręcie głowy w prawo, następnie w lewo na przecięciu 8
 3. Po zakończeniu 8 wracamy slalomem pamiętając o odwracaniu głowy przy pachołkach.
 4. Ruszenie na wzniesieniu przy użyciu hamulca nożnego. Przed wjazdem na wzniesienie należy zredukować bieg na 1 bo później w miejscu może być problem, żeby wskoczył. Przed ruszeniem na wzniesieniu należy wykonać czynności związane z włączaniem się do ruchu. Trzymając wciśnięty hamulec nożny obejrzeć się przez prawe, następnie lewe ramię.

Ruszając dodać umiejętnie gazu i popuścić hamulec.

Motocykl nie może zjechać do tyłu nie więcej niż 20 cm oraz nie może zgasnąć silnik.

 1. Hamowanie awaryjne
  Należy rozpędzić motocykl do min. 50 km/h ( na 2 biegu) i kiedy egzaminator da znak zahamować używając jednocześnie hamulca ręcznego i nożnego.

Wykonując ten manewr należy pamiętać o wyprostowanych ramionach i że hamowanie musi odbyć się w linii prostej. Motocykl może zgasnąć.

 1. Hamowanie przed linią

Należy rozpędzić motocykl i zatrzymać go w sposób neutralny i płynny przed linią

Po zaliczeniu wszystkich czynności na placu manewrowym należy pamiętać, że wyjeżdżając z ośrodka egzaminacyjnego jesteśmy włączającym się do ruchu

 

Przed wyjazdem z ośrodka wykonujemy czynności związane z przygotowaniem do jazdy.

Pamiętamy o odwracaniu głowy przez prawe i lewe ramie przy ruszaniu.

Oraz pamiętamy o włączaniu i wyłączaniu kierunkowskazów oraz upewnianiu się przez prawe i lewe ramie przed zmianą pasa ruchu, lub kierunku jazdy.

GROMOTTO
Akcesoria Motocyklowe 

www.gromotto.com
kontakt@gromotto.com

Autor wpisu: THUNDER LIGHTNING